krótka recenzja filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

(szczególne podziękowania mojej polonistce, która zabrała nas do kina zamiast na geografie)

Processed with VSCO with p5 preset

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”

w reżyserii Macieja Pieprzyca

Jazz do Polski dotarł spóźniony. Zresztą z Zachodu do Żelaznej Kurtyny podróż trochę zajmowała. Dotąd moja znajomość polskiego i zagranicznego jazzu kończyła się na Louisie Armstrongu. Po seansie wyszłam z postanowieniem wgłębienia się w twórczość Mieczysława Kosza.

Mietek w wieku 12 lat stracił wzrok. W szkole specjalnej siostry zakonne nauczyły go techniki fortepianu. W średniej szkole muzycznej zaczął grać nie tylko palcami, ale i sercem.

Cały film jest poprzetykany retrospekcjami z dzieciństwa. Zdjęcia przy fortepianie to perełki, ale cały film trzyma poziom. Jeżeli chodzi o muzykę, to chyba nikt nie ma złudzeń- jest fantastyczna. Ten jazz niesamowicie mnie zauroczył. Oświetlenie jest absolutnie bajeczne. Tworzy niespotykany klimat, przy tym wyglądając niesamowicie naturalnie.

Processed with VSCO with p5 preset

 

Złoty Lew dla Dawida Ogrodnika, odtwórcy roli tytułowej to coś oczywistego. Wszystkie jego nagrody są jak najbardziej zasłużone. Ogrodnik jest naprawdę plastyczny, ale stoi czasem na granicy między wspaniałą, emocjonalną grą a szarżowaniem. Przyznam, że nawet gdyby nie zagrał tak dobrze, to i tak bym się rozwodziła nad jego warsztatem. Po „Cichej nocy” reż. Piotra Domalewskiego jestem prawie że jego psychofanką. Lecz Ogrodnik tutaj zabiera sobie całe show, nikt się ponad niego nie wybija.

Musicie wiedzieć, że to nie jest film akcji. Momentami się dłuży, bywa nudnawy. Ale ja to tłumaczę w ten sposób. Akcja jest tak wolna jak smooth jazz. I w ten rytm zmienia się główny bohater, odkrywa w sobie tę moc i jest jej bardziej świadomy.

Biografie na polskim rynku wychodzą już od dłuższego czasu wspaniale. „Najlepszy”, „Bogowie” . Czuje się wspaniale, ponieważ mogę dać zasłużoną najwyższą ocenę. W mojej skali daje 70 klawiszy, jeszcze 18 i byłby cały fortepian.

Processed with VSCO with p5 preset

Zapraszam do moich social mediów

ig: @mthesearcher

 

nie może Cię tu zabraknąć
error0

2 myśli na temat “krótka recenzja filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.